Így zajlott Jimmy Carter volt amerikai elnök temetése (FOTÓK)
Mind a négy élő korábbi elnök részt vett a temetésen, köztük a megválasztott elnök, Donald Trump is.
Egyik vezető mondja le a másik után a béketeremtésre esélytelen rendezvényt.
Nyitókép: Brendan SMIALOWSKI / AFP
Temeti ma reggeli hírlevelében a Bloomberg a június 15-16-ra tervezett svájci „békekonferenciát”, miután lényegében senki nem lesz ott. Joe Biden amerikai elnök a Bloomberg információi szerint George Clooney világhírű színész, illetve Jimmy Kimmel, az ABC tévécsatorna független és objektív műsorvezetőjének társaságában fog
Hollywoodban adományokat gyűjteni elnökválasztási kampányához ahelyett, hogy megjelenne a konferencián.
Kína elnöke, Hszi Csin-ping szintén nem tervez jelen lenni, helyette Brazíliával együtt egy másik békekonferencián dolgozik, és egy „magas rangú köztisztviselőt” – azaz politikai szint alatti munkatársat – küld majd Svájcba. Peking olyan nemzetközi békekonferencia mihamarabbi összehívását támogatja, amelyet „elismer mind az orosz, mind az ukrán fél”, és „minden fél egyenlő részvételével, fair tárgyalás mellett” zajlik majd – közölte Mao Ning kínai külügyi szóvivő.
Brazília és India is jelezte, hogy alacsony szinten fogják magukat képviseltetni a tárgyaláson.
Ezért aztán a Bloomberg szerint az EU külügyminiszterei a Külügyek Tanácsának mai ülésén arról tárgyaltak, hogy „hogyan tudnának arcvesztés nélküli végkifejletet találni az ukrán békecsúcsnak”, és hogyan lehet a gyér részvételű mostani svájci rendezvény után továbblépni ősszel egy szaúd-arábiai békekonferenciára, ahol minden valószínűség szerint már Oroszország is jelen lesz majd.
Mindeközben a Bloomberg értesülései szerint Volodimir Zelenszkij „könyörög” a világ vezetőinek, hogy ugyan jöjjenek már el.
Múlt csütörtökön valóban közzétett az ukrán elnöki hivatal egy videót, melyben egy szétbombázott harkivi nyomda romjai között az ukrán elnök személyesen Bidennek és Hszinek címezve beszélt a konferencia jelentőségéről. Üzenetében Zelenszkij azt mondta, hogy a csúcstalálkozón dől majd el, hogy „a világban ki akarja valóban lezárni a háborút, nem pedig csak olyan tűzszünetet követelni, amit az orosz rakéták és tüzérség szükségszerűen meg fog majd szegni, ahogy tette azt tucatnyi alkalommal korábban”. Világossá tette, hogy „a világ azon vezetőihez szólok, akik még távolmaradnak a Globális Békecsúcs globális erőfeszítéseitől – Biden elnökhöz, az Egyesült Államok vezetőjéhez, és Hszi elnökhöz, Kína vezetőjéhez”, és úgy fogalmazott:
Kérem, mutassák meg vezetői szerepüket a béke előremozdításában – a valódi békéében, és nem csak a csapások közötti szünetében”.
Vasárnap az Egyesült Államok annyit között, hogy az Egyesült Államok részt vesz majd a csúcstalálkozón, de hogy kivel és milyen szinten, arról nem beszéltek – ahogy hivatalosan arra a Bloomberg-értesülésre sem reagáltak, hogy valóban annyira tartja-e értelmesnek az USA elnöke a találkozót, hogy Hollywoodban kalapozzon helyette.
Magyarország az Európai Unióban egyedüliként képviselte azt az álláspontot következetesen, hogy az oroszok, mint hadviselő fél részvétele nélkül bármiféle békekonferencia sikertelenségre van ítélve.